KASTAMONU DADAY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

           Birleşmiş Milletler tarafından tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek amacı ile 1992 yılından itibaren 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak ilan edilmiştir.

          Engelli bireylerin; korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine duydukları ihtiyaçlarla ilgili karşılaştıkları zorluklar belirlenip, özel gereksinimleri karşılandığında ve ihtiyaç duydukları hizmetlere eşit erişim için gerekli düzenlemeler sağlandığında, toplumsal yaşama uyumları artacak ve böylelikle ''engellenmişlik'' durumuna dönüşmeyecektir.

          Evet, belki sizler ve bizler şu an itibari ile engelli değiliz ancak bu yarın engelli olmayacağımız anlamına gelmiyor. Engelli olan insanların bir engeli de bizler olmayalım. Onları anlamaya, onların gözünden hayata bakabilmeye, gündelik hayatta karşılaştıkları sorunları aşma çabalarının farkına varabilmeye çalışalım. Onları hayata katmanın sosyal, kültürel, ekonomik ve politik açıdan faydalarının farkında olalım. Unutmayalım ki engelliler için yapılabilecek en iyi şey: Engelleri ortadan kaldırmaktır. 

Hükümet Binası Daday / KASTAMONU - 0366 616 1496

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.