KASTAMONU DADAY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye´nin GSM operatörlerinden, EBA kullanıcılarına ücretsiz internet erişim desteği

MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile üç GSM operatörü arasında 13 Mart 2019’da, "Türkiye´nin Operatörlerinden Türkiye´nin Eğitim İçeriklerine Erişim Desteği İş Birliği Protokolü" imzalandı. 
Türkiye´nin GSM operatörlerinden, EBA kullanıcılarına ücretsiz internet erişim desteği

Türkiye´nin GSM operatörlerinden, EBA kullanıcılarına ücretsiz internet  erişim desteği

 

MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile üç GSM operatörü arasında 13 Mart 2019’da, "Türkiye´nin Operatörlerinden Türkiye´nin Eğitim İçeriklerine Erişim Desteği İş Birliği Protokolü" imzalandı. Törende Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Reha DENEMEÇ, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih SAYAN, YEĞİTEK Genel Müdürü Anıl YILMAZ, Turkcell İş Çözümleri Genel Müdürü Hakan ERKAN, Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Ümit ÖNAL, Vodafone Türkiye Kamu İlişkileri Kıdemli Müdürü Burcu ÖNEM yer aldı.

2023 vizyonunda yer alan dijital içerik ekosistemi oluşturma hedefine katkı sağlamak için, TURKCELL İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş., TÜRK TELEKOM A.Ş. ve VODAFONE TÜRKİYE A.Ş. ile imzalanan protokolde tüm cep telefonu abonelerinin www.eba.gov.tr adresinden ve EBA mobil uygulaması üzerinden eğitim içeriklerine aylık 3 GB’ye kadar ücretsiz erişim desteği verilmesi karara bağlandı.

Törenin açış konuşmasını yapan YEĞİTEK Genel Müdürü Anıl YILMAZ, dijital eğitim materyallerinin erişilebilir olması konusunun eğitimde teknoloji kullanımında önemli bir yer aldığını belirtti. Türkiye´nin iletişim alt yapısında önemli mesafeler alındığını söyleyen YILMAZ, alt yapı çalışmalarının eğitim sektöründe etkin ve verimli kullanılmasına yoğunlaştıklarını bildirdi. YILMAZ, bu iş birliğinin; 2023 Eğitim Vizyonu hedeflerine ulaşmadaki ulusal çabanın bir göstergesi olduğunu ifade etti.

“Türkiye´de tablet veya akıllı telefon kullanan tüm bireylerin içeriklere ulaşma fırsatı var”

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Reha DENEMEÇ yaptığı konuşmada, Bakanlığın çevrim içi sosyal eğitim platformu olan EBA´nın Türkiye için önemini belirterek, platformun içeriğini her geçen gün daha da zenginleştirdiklerini söyledi. Toplumun bilgiye kolayca ulaşabilmesinin önemine işaret eden DENEMEÇ, "Çocuklarımızın bilgiye ve buradaki farklı eğitim içeriklerine ulaşmasının önündeki tüm engelleri kaldırıyoruz. Öğrenciler mekândan bağımsız olarak kendi telefonlarından içeriklere ulaşabilecekleri gibi annelerinin, babalarının, ablalarının, ağabeylerinin telefonlarından da ulaşabilirler. Türkiye´de tablet veya akıllı telefon kullanan tüm bireylerin de bu içeriklere ulaşma fırsatı var." dedi.

"Eğitimde teknolojik alt yapılar yoğun şekilde kullanılmalı"

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih SAYAN, bilgi ve iletişim altyapılarındaki gelişmelerden en fazla faydalanılan alanlardan birinin eğitim olduğunu belirtti. Bilgi ve iletişim teknolojilerini etkin kullanan ülkelerin uluslararası alanda rekabet avantajını elde ettiklerine dikkati çeken SAYAN, "Bilgiyi etkin kullanabilmek için de eğitimde teknolojik alt yapıların yoğun şekilde kullanılması gerekiyor." dedi. SAYAN, çocuk ve gençlerin donanımlı ve bilinçli bireyler olarak yetişmeleri için bilgiyi etkin ve verimli kullanmalarının sağlanması gerektiğini söyledi. GSM operatörleri tarafından EBA´daki eğitim içeriklerine ücretsiz internet desteği ile erişim imkânı sunulmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Sayan, "Uygulamanın Nisan 2019 sonundan önce faaliyete geçeceğini, Mayıs ayında da tam olarak faaliyette olacağını düşünüyorum." ifadesini kullandı.

Hükümet Binası Daday / KASTAMONU - 0366 616 1496

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.