KASTAMONU DADAY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

HAYIRSEVERDEN TABLET PROJEMİZ (HATAP) BAŞLAMIŞTIR.

Daday İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının sebep olduğu sosyal izolasyon ve kısıtlamalardan dolayı, uzaktan eğitime devam edildiği bu süreçte, imkanı olmayan öğrencilerin uzaktan eğitim ile derse katılımlarının sağlanabilmesini desteklemek için Kaymakamlık Makamı himayelerinde "Hayırseverden  Tablet Projesi (HATAP) '' başlatıldı.
HAYIRSEVERDEN TABLET PROJEMİZ (HATAP) BAŞLAMIŞTIR.

 


29-12-2020

PROJE ÖZETİ

Daday İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının sebep olduğu sosyal izolasyon ve kısıtlamalardan dolayı, uzaktan eğitime devam edildiği bu süreçte, imkanı olmayan öğrencilerin uzaktan eğitim ile derse katılımlarının sağlanabilmesini desteklemek için "Hayırseverden  Tablet Projesi (HATAP) '' başlatılmıştır.

Eğitimde fırsat eşitliği eğitim sisteminde tüm öğrencilere eşit öğrenme fırsatları sunulması anlamını taşır. Bu sayede öğrenciler, sosyoekonomik düzeylerinden, cinsiyetlerinden, aile geçmişlerinden bağımsız olarak benzer düzeyde yaşama tutunma şansı yakalayabilirler. Eğitimde fırsat eşitliğini ve eğitime erişimi sağlamak sosyal devletin öncelikli görevidir. Bu imkânı sağlama yolunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sistem üzerinden belirlenen öğrencilere tablet dağıtımı yapılmaktadır. Ancak sınırlı sayıda yapılan tablet dağıtımları ihtiyacı olan tüm öğrencilerimizi kapsamamaktadır. Bundan dolayı bakanlığımızın projesine katkı sunabilmek adına tablet ihtiyacı olan diğer öğrencilerimiz ile Daday ve çevre köylerindeki hayırsever vatandaşlarımızın buluşturulmasına karar verildi. Bu kapsamda okullarımızda eğitim gören ve uzaktan eğitim sürecine dahil olmakta sorun yaşayan öğrencilerimize, tablet hediye edilmek suretiyle eğitimlerine katkıda bulunacağız.  Hayırsever vatandaşlarımız tarafından öğrencilerimize hediye edilecek tablet desteği ile uzaktan eğitim sürecinde bir nebze de olsa fırsat ve imkân eşitliği çerçevesinde, öğrencilerimizin verimli bir şekilde derslerine devamı sağlanmış olacaktır.

  PROJE AMACI

 

            Projenin amacı koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında, okullarda yüzyüze eğitime ara verildiği süreçte,  tableti veya bilgisayarı olmadığından dolayı uzaktan eğitime dahil olamayan öğrencilerimize, hayırsever vatandaşlarımız tarafından tablet hediye edilmek suretiyle eğitimlerine olumlu katkı sağlamaktır.   

 

PROJE GEREKÇESİ

 

            Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında, yüz yüze eğitime ara verilen süreçlerde, tablet veya bilgisayarı olmayan ve merkeze olan uzaklıklarından dolayı EBA erişim noktalarına ulaşamayan öğrencilerimiz, mağdur olmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı ve okullar tarafından hayata geçirilen uzaktan eğitim proje çalışmalarının etkin kullanımının sağlanarak, bilişim araçları olmayan öğrencilerimizin bu sürece dâhil edilmesi eğitimde fırsat ve imkan eşitliği açısından kaçınılmaz bir gerçektir. "Hayırsever Tablet Projesi '' ile evinde bilişim teknoloji araçları olmadığından dolayı, uzaktan eğitim sürecinde sorun yaşayan öğrencilerimizin, hayırsever vatandaşlarımız tarafından hediye edilecek tabletler ile eğitim sürecine dahil edilmeleri hedeflenmektedir. Tablet hediye etmek isteyen hayırsever vatandaşlarımızla görüşmeler sağlanarak,  uzaktan eğitim sürecine katkıda bulunmaları sağlanacaktır.

            Daday ilçemizdeki okullarımızda uygulanacak olan ""Hayırsever Tablet Projesi ''  ile, öncelikle merkez ve köylerde ikamet eden ortaokul ve ortaöğretim öğrencilerimize hayırsever vatandaşlar tarafından tablet hediye edilerek eğitimin önemi konusunda farkındalık oluşturulacak ve fırsat eşitliği sağlanacaktır. Bu proje ile öğrencilerimiz uzaktan eğitim sürecine dâhil edilmek suretiyle, her durumda eğitim almaları sağlanacak, salgın dolayısıyla çocuklarının eğitimi konusunda endişelenen ailelere de umut ışığı olacaktır. Bu proje ile, hem halkımızda yardımlaşma bilinci perçinlenecek hem de imkansızlıkları nedeniyle uzaktan eğitim alamayan öğrencilerimizin bu sürece dahil olmaları sağlanacaktır.

 

PROJE UYGULAMA VE İZLEME MEKANİZMASI:

 

                   HATAP Daday İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından oluşturulan proje ekibi tarafından koordine edilecektir.Proje Ekibi: Koordinatör İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet ŞİRİN,Proje Asistanı Şube Müdürü Gülseren ANBARCI ve Proje Muhasebecisi Cemil KILIÇ olarak belirlenmiştir.. Okul idarecileri ve öğretmenler tarafından, hassas bir şekilde incelenmek suretiyle tablet ihtiyacı olan

 

öğrenciler tespit edilecektir. Tespit edilen öğrenci listesi Daday İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yazı ile bildirilerek listedeki öğrenciler tekrar komisyon tarafından incelenecektir.Hayırsever vatandaşların, kurumların ve STK'ların hediye edeceği tablet miktarları dikkate alınarak, öncelikle LGS ve YGS'ye girecek ihtiyaç sahibi öğrencilere tablet dağıtımı  yapılacaktır.

            Proje uygulamalarının izlenmesi, koordine edilmesi, tabletlerin alınması ve dağıtımı Daday İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde yapılacaktır.

 

 

PROJE KAPSAMI

 

           Daday ilçesinde yer alan, ortaokul ve ortaöğretim kurumları.

 

PROJENİN BÜTÇESİ

 

Tabletler hayırsever vatandaşlar,Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, kurum, kuruluşlar  ve STK'lar tarafından karşılanıp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce öğrencilerle eşleştrime yapılıp hediye olarak verileceğinden dolayı proje bütçesi oluşturulmamıştır.

 

PAYDAŞLAR

 

            Daday Kaymakamlığı

            Daday Belediyesi

            Daday Soysal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

            Daday Esnaf ve Sanatkarlar Odası

            Daday Muhtarlar Derneği

            Daday Ziraat Odası

            Bağlı Okul ve Kurumlar

            STK'lar

            Hayırsever Vatandaşlar

 

 

PROJE DAYANAĞI

 

·         T.C Anayasası

·         Milli Eğitim Temel Kanunu.

·         Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği.

·         Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği.

 

PROJE UYGULAMA BASAMAKLARI

 

Ø  Proje tüm paydaş kurumlara ve vatandaşlarımıza duyurulacaktır.

Ø  Proje ile ilgili web sayfamız üzerinden haber yapılarak paydaşlarımız bilgilendirilecektir.

Ø  Proje yerel basında haber yapılacaktır.

Ø  Hayırsever vatandaşlarımızla, bizzat görüşmeler yapılarak, proje konusunda bilgilendirme yapılacak akabinde hediye edilecek tablet adetleri belirlenecektir.

Ø  Gelir durumu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından uygun görülen öğrencilere tabletler vakıf tarafından sağlanacaktır.

Ø  Tespit edilen öğrencilere tablet teslim etme ve teslim alma gün ve saatleri belirlenecek.

Ø  Tabletler öğrencilere hayırsever vatandaş-öğrenci eşleştirilmesi yapılarak teslim tesellüm belgesi ile teslim edilecektir.

Ø   

 

Ø  Hediye edilen tabletler öğrenciler tarafından, okuldan mezun oluncaya kadar kullanılacaktır ve asla satılamaz.

Ø  Hayırsever vatandaşlar tarafından hediye edilen tabletler, tespit edilen günlerde gerekli hijyen şartları sağlanarak öğrencilerimizin evlerine, kurumumuza ait araçlarla ulaştırılacaktır.

Ø  Tablet alan hayırsever vatandaşlar teşekkür belgesi ve plaket ile onurlandırılacaktır.

 

PROJEDEN BEKLENEN SONUÇLAR

 

1.      İmkânları yetersiz olan öğrenciler Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında evde kaldıkları süre içersinde hediye edilen tabletler ile uzaktan eğitim sürecine dâhil edilmiş olacaklardır.

2.      Öğrenciler arasında fırsat ve imkân eşitliği sağlanarak her öğrencinin eğitimden yararlanması sağlanacaktır.

3.      İmkânları yetersiz olan öğrenciler uzaktan eğitimden faydalanmak suretiyle dezavantajlı durumdan avantajlı konuma geçeceklerdir.

4.      Bilişim teknoloji araçları açısından yetersiz olan öğrencilere hediye edilecek tabletler ile öğrenciler sınavlara, kapsamlı ve öğretmen gözetiminde, uzaktan eğitim kanalarıyla çalışmaları sağlanmış olacaktır.

 

Proje Kapsamında Alınacak Tablet Özellikleri:

 

   

Bluetooth

Var

Disk Kapasitesi

32 GB

Ekran Boyutu

8,0 inç ve üstü

Ekran Modeli

IPS Ekran

   

İşlemci Çekirdek Sayısı

Dört Çekirdekli İşlemci

İşlemci Markası

MTK

İşletim Sistemi Tabanı

Android

İşletim Sistemi

Android 9.0 (Pie) ve üstü

Kamera Çözünürlüğü

5 MP

Kamera

Çift Kamera

Max Ekran Çözünürlüğü

1200 x 800

   

Ram Kapasitesi

2 GB

Temel İşlemci Hızı

2 GHz

Wi-Fi

Var

 

Hükümet Binası Daday / KASTAMONU - 0366 616 1496

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.