KASTAMONU DADAY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ AHMET ŞİRİN'İN 3 ARALIK ENGELLİLİER GÜNÜ MESAJI

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ AHMET ŞİRİN'İN 3 ARALIK ENGELLİLİER GÜNÜ MESAJI

1992'de yılında Birleşmiş Milletler tarafından "Uluslararası Engelliler Günü" olarak kabul edilen 3 Aralık tarihi, toplumumuzun bir parçası olan engellilerin yaşadığı sorunlarla ilgili farkındalık yaratmak geleceğe güvenle bakabilmek anlamında önemli bir tarihtir.

Yaşamın her alanında kimseye muhtaç olmadan, başarılı ve mutlu bir şekilde yer almak engelli bireylerin en tabii hakkıdır. Engelli insanlarımızın asıl beklentisi yardım değil birey olarak tanınma ve topluma aktif olarak katılımdır. "İnsanı yaşat ki devlet yaşsın" diyen; insanı 'yaratılmışların en şereflisi' olarak gören bir geleneğin mensuplarıyız. Engelli bireylerin hayata sıkı sıkı tutunabilmek için yetenek ve becerilerini ortaya çıkarma fırsatı bulabilmeleri çok önemli. En kıymetli haklardan biri olan eğitim hakkından kolayca ve kesintisiz olarak yararlanabilmeleri gerekiyor.

Engelli olmak hayatı yaşamak için engel değildir. Özel çocuklarımıza toplumda önemli bir yere sahip olduklarını göstermek istiyoruz. Onların eve mahkûm olmadığını, kaderleri ile baş başa bırakılmadığını hissettirmek en büyük önceliğimiz.

Tek bir öğrencimizin dahi eğitim öğretim ortamından uzak kalmasını istemiyoruz. Öğrencilerimizi teşvik etmek, ihtiyaç duydukları desteği onlara sağlamak, kalplerdeki ve zihinlerdeki engelleri hep birlikte kaldırmak için gayret göstermek,  onların hayatlarını kolaylaştıracak her adımda yanlarında olmak hepimizin görevidir.

Dünyada her türlü fiziksel engeline rağmen ruhuna engel koymadan hayatına birçok başarı öyküsü sığdıran nice güzel insanlar var. Bu örnekler bize günlük hayatımızda unuttuğumuz, insanın irade ve azminin nelere kadir olduğu gerçeğini hatırlatıyor.

Hayatın her alanında spordan sanata, teknolojiden iş dünyasına varıncaya kadar topluma örnek olacak işlere imza atacak özel çocuklarımız bizlerin yarınlara olan inancını daha da perçinliyor. Bu çocuklarımız gelecekte göğsümüzü kabartacak başarılara imza atacaklar.

Bu düşüncelerle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle tüm engelli kardeşlerimize sağlık, huzur ve mutluluklar diliyorum.

 

Ahmet ŞİRİN 

İlçe Milli Eğitim Müdürü

Hükümet Binası Daday / KASTAMONU - 0366 616 1496

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.