KASTAMONU DADAY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okuryazarlık Seferberliği

Millî Eğitim Bakanlığınca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ve eşi Emine ERDOĞAN tarafından canlı yayında başlatılan Okuryazarlık Seferberliği´ne ilişkin usul ve esaslar belirlendi. 
Okuryazarlık Seferberliği

          Eğitim ve öğretim hakkından yararlanamayan ve temel okuma yazma eğitimini tamamlamayan kişilerin, yasaların kendilerine verdiği diğer hak ve özgürlüklerden de yeterince yararlanamadıkları görülmektedir. Günümüze kadar yetişkinlere yönelik okuma yazma kanpanyaları düzenlenmiş, 2008 yılına girildiğinde okuma yazma bilmeyen yetişkinlerin sayısının 4 milyon 863 bin 414 kişi iken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ve eşi Emine ERDOĞAN´ın başlattıkları ve gerçekleştirdikleri ´´ Ana- Kız Okuldayız´´ kampanyası sonunda 2012 yılında bu sayı 2 milyon 784 bin 257 kişiye düşürülmüştür. 2017 TÜİK verilerine göre 80 milyon 810 bin olan Türkiye nüfusunun 60 milyonu 14 yaş ve üzerinde olduğu, bu nüfusun, örgün eğitim çağı dışına çıkmış olan 2 milyon 462 bin 613´ünün ( Yaklaşık 2,5 Milyon Kişi ) halen okuma yazma bilmediği bilinmektedir.

             Okuryazarlık Seferberliği kapsamında okuma yazma bilmeyen vatandaşların birinci kademe yetişkin okuma yazma kurslarına katılmaları sağlanarak okuryazar hale getirilmesi ve ilkokul düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayacak olan ikinci kademe yetişkin okuma yazma kurslarına yönlendirilmesi amaçlanmaktadır. Seferberlik çalışmaları  bakanlık merkez teşkilatında Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve taşra teşkilatı bünyesinde illerde valiliklerin, ilçelerde ise kaymakamlıkların sorumluluğunda yürütülecektir. Genelgeye göre, Okuryazarlık Seferberliği çalışmalarının ilk dönemi 5 Şubat-15 Mayıs tarihleri arasını kapsayacak. Bu kapsamda, 5-19 Şubat 2018 tarihleri arasında Daday Halk Eğitim Merkezi´nce ilçemizdeki okuma yazma bilmeyenlerin tespiti için gerekli alan tarama çalışmaları yapılacaktır.

23-02-2018

     

Hükümet Binası Daday / KASTAMONU - 0366 616 1496

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.