KASTAMONU DADAY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Seydi Bey Oğlu Konağında Taş Baskı Kursu Açıldı

Daday Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü´nce Seydi Bey Oğlu Konağı´nda açılan Taş Baskı kursu ile  600 yıllık geçmişe sahip olan yöresel el sanatı yeniden hayat buluyor.  
Seydi Bey Oğlu Konağında Taş Baskı Kursu Açıldı

          Daday Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından Seydi Bey Oğlu Konağı´nda yöresel el sanatlarından olan Taş Baskı kursu açıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin DEMİR, Şube Müdürü Gülseren ANBARCI, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Şeref BEŞİR açılan kursu ziyaret ederek yapılan çalışmaları incelediler. Usta Öğretici Nursevil GÜNEŞ ve kursiyerlerle görüşen İlçe Milli Eğitim Müdürü DEMİR ´´ 600 yıllık geçmişe sahip olan yöresel el sanatımızı yaşattıkları için usta öğretici ve kursiyerlere teşekkür etti. Burada almış olduğunuz eğitimden sonra bu el sanatını devam ettirmek ve tanıtmak hepimizin görevi olmalıdır´´ dedi.

           Düz beyaz patiska bez üzerine, ıhlamur ağacı üzerine elle oyma veya kabartma olarak yapılmış bitkisel, geometrik motif işli, değişik boyutlardaki ahşap kalıbların, özel hazırlanmış tek renkli boyaya batırılıp basılması ile yapılmaktadır. Günümüzde bu baskı sanatını hanımlar daha farklı objelere uygulayabiliyorlar. Masa örtüsü, sehba örtüsü, tepsi örtüleri, mutfak önlükleri, sofra bezi, bayan çantası, bebek elbiseleri, şalvarlar, yastıklar, nevresim takımlarınada uygulayarak bu yöresel  el sanatını yaşatmaya ve tanıtmaya çalışıyorlar.  

08-08-201808-08-201808-08-201808-08-201808-08-201808-08-2018

Hükümet Binası Daday / KASTAMONU - 0366 616 1496

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.